Vi ställer ”4 snabba frågor” till Annelie Rydell, vår nya ekonomichef
Hur länge har du jobbat på Edekyl & Värme och vad har du jobbat med tidigare? - Jag har jobbat på Edekyl & Värme sen i maj. Innan jobbade jag som redovisningsekonom på Elon Group och dessförinnan på Lajac AB som deras ekonomichef.
Varför sökte du dig till Edekyl & Värme? - Förutom att rollen i sig var lite av en drömroll för mig personligen lockades jag av värdeorden EDE som står för Engagemang, Driv och Ekonomi, vilket jag själv tycker sammanfattar mig. När jag sedan fick en chans att få träffa företaget kändes det rätt från första stund.
Vad är det bästa med ditt arbete? Och vad är bäst med att jobba på Edekyl & Värme? - När det gäller arbetet blir jag motiverad av att vara engagerad i hela företagets utmaningar och framgångar och som del av ledningsgruppen får jag vara med och påverka vilket motiverar mig. Sedan brinner jag för ekonomistyrning och redovisning, kombinationen är det bästa med mitt arbete. - Det bästa med att jobba på Edekyl & Värme är personalen och den öppna och tillåtande kulturen och att det är så nära mitt hem!
Vilka är dina starka sidor? - Jag är lojal som person och jag får saker gjorda. Jag är ingen ”typisk” bakåtstävande ekonom utan ser gärna att saker rör sig framåt. Jag hoppas att jag är en bra kollega och bidrar till den redan härliga stämningen på Edekyl!
Edekyl får förlängt kylavtal med Coop – ett partnerskap som stärker framtiden
Ica Maxi Gnista – Ombyggnation och energieffektivisering i två faser!
Välkommen till Multisport 2026!
Cissis utvecklingsresa
Möt Fredrik – ny projektör på Edekyl
Starka referenser skapar nya möjligheter!
Offertförfrågan
Felanmälan
Beställning värmepump
Annat ärende?
Skriv till oss nedan så återkommer vi senast nästkommande vardag.
Vid akuta ärenden finns vår larmcentral för din trygghet 24/7 på telefon 010-498 48 88.
Ha en fin dag!