Vi frågar hur orderläget ser ut för hösten och hur vår försäljningschef Christian Westher på Edekyl & Värme jobbar.
Hur ser orderläget ut och hur kommer det att se ut under hösten? - Man kan säga att orderstocken ligger på Rekordnivåer med ”Stort R”, där vi har en bra mix mellan stora och mindre entreprenader som sträcker sig mellan några veckor till ett år i utförande tid. Förfrågningarna har börjat rulla in efter sommaren igen, så tror starkt på att vi kommer att accelerera ytterligare under hösten med nya uppdrag.
Hur ser en typisk arbetsdag ut för dig Christian? - Kundbesök och kundkontakt är en stor del av min vardag där jag är ute på vägarna 1-2 dagar i veckan. Utöver det spenderas mycket tid framför datorn och i telefon genom att svara på mail, anbudsskrivande, kalkylarbete, läsa förfrågningsunderlag och hålla kontakt löpande med våra kunder, leverantörer och underentreprenörer.
Som försäljningschef, vad är det för utmaningar som just passar dig? - Jag trivs som bäst när det är mycket att göra, högt tempo och korta deadlines där jag ställer krav på mig själv att alltid leverera i tid.
Edekyl får förlängt kylavtal med Coop – ett partnerskap som stärker framtiden
Ica Maxi Gnista – Ombyggnation och energieffektivisering i två faser!
Välkommen till Multisport 2026!
Cissis utvecklingsresa
Möt Fredrik – ny projektör på Edekyl
Starka referenser skapar nya möjligheter!
Offertförfrågan
Felanmälan
Beställning värmepump
Annat ärende?
Skriv till oss nedan så återkommer vi senast nästkommande vardag.
Vid akuta ärenden finns vår larmcentral för din trygghet 24/7 på telefon 010-498 48 88.
Ha en fin dag!